2025. gada 30. janvārī aizvadīta Latvijas Universitātes (LU) 83. starptautiskās zinātniskās konferences LU Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta organizētā sekcija "Revīzija nācijai: juridiskais, filozofiskais un socioloģiskais aspekts". Savu eksperta viedokli par Latvijas un Eiropas Savienības konkurētspējas riskiem un izaicinājumiem pasākumā pauda LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes Produktivitātes zinātniskā institūta "LU domnīcas LV PEAK" (LV PEAK) direktore profesore Inna Šteinbuka.
Zinātniskās konferences sekcija tika veltīta sarunai un diskusijai par aktuālo situāciju Latvijā šodien. Tas ir jautājums, kura atbildei jātiek diskutētai, pārdomātai ne tikai medijos, bet arī akadēmiskajā sfērā un nācijas pētnieciskajā revīzijā. Pētnieciskās metodes ļauj iegūt augstāka līmeņa vērotāja fokusu, ar kura palīdzību gūstam asākus redzējumus par sabiedrību, kurai paši piederam. Pētnieciska revīzija ir paredzēta, lai aplūkotu radīto naratīvu būtību un saistību ar realitāti, uzrādītu melus, maldus un maldināšanu.
LV PEAK direktore Inna Šteinbuka savā prezentācijā analizēja Eiropas Savienības un Latvijas konkurētspējas izaicinājumus, skaidrojot, kādos aspektos ES savā konkurētspējā atpaliek. Profesore informēja, kā ekonomikas atveseļošanos ietekmē ģeopolitiskā spriedze. Kā galvenos ekonomikas izaugsmes riskus īstermiņā viņa definēja drošību, darbaspēka un finanšu pieejamību, globālās ekonomikas attīstību, savukārt kā vadošos vidēja termiņa izaicinājumus izaugsmei profesore nosauca demogrāfiju, ieguldījumus pētniecībā, attīstībā un cilvēkkapitālā.
Konferencē savu redzējumu izteica arī divi Latvijas valsts bijušie prezidenti – Egils Levits par latviešu nācijas perspektīvām un uzdevumiem 21. gadsimta otrajā ceturksnī un Valdis Zatlers par sabiedrības sarunu ar sevi. Uzstājās arī akadēmiķe Ina Druviete par valodas politiku Latvijā – lokālām sasilšanas un sasalšanas tendencēm valodas jautājumā 2024. gadā, un akadēmiķe Maija Kūle par tēmu, vai Latvijas sabiedrība un politiskā virzība spēs noturēt savu nacionālo gribu pasaules Gribas laikmeta ielenkumā. Augstākās tiesas tiesnesis, docents Jānis Pleps skaidroja, kāpēc šodien vajadzīgs piemineklis Konstantīnam Čakstem un Latvijas Centrālajai padomei, bet konferenci noslēdza vadošās pētnieces Dagmāra Beitneres-Le Gallas ziņojums par dzīves mērķi, elan vital un entropiju kā nācijas mentalitātes paradoksu.
Konferences ieraksts vērojams LU Youtube kanālā: https://www.youtube.com/live/cpCRBAkYA70
Prof. Inna Šteinbukas prezentācija: Eiropas Savienības un Latvijas konkurētspējas "revīzija"