Nodevumi 2024

Šis Nodevums ietver atskaiti par Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā iekļauto pasākumu ekonomiskās ietekmes izvērtējumu.

Darba uzdevumu kontekstā un atbilstoši starptautiskajai metodoloģijai tika izanalizēta situācija Latvijas eneģētikas sektorā. Atbilstoši problēmu analīzei ir raksturota Latvijas ilgtermiņa ekonomiskās attīstības un klimata mērķu mijiedarbība un kopējās pieejamās investīcijas. Tiek izvērtēts Latvijas kopējais nepieciešamais finansējums NEKP ambiciozo mērķu īstenošanai. Nepieciešamo finansējuma novērtējuma pamatojumam tiek izmantota arī citu valstu pieredze, kā arī autoru izstrādāta oriģinālā metodika. Pamatojoties uz Latvijas nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021. – 2030. gadam (NEKP), tika novērtēta NEKP pasākumu un to grupu sociālekonomiskā ietekme, pielietojot vispārējā līdzsvara modeli (VLA; Computable General Equilibrium).

Nodevums ietver sešas sadaļas.

Pirmajā sadaļā ir apskatītas Latvijas enerģētikas sektora 2024.gada monitoringa aktuālās problēmas. Otra sadaļa tiek veltīta Latvijas ilgtermiņa ekonomiskās attīstības un klimata mērķiem. Zaļā kursa turpināšanas ietekme uz Eiropas Savienības konkurētspēju ir apskatīta nodevuma trešajā sadaļā. Ceturtās sadaļas mērķis ir raksturot klimata un enerģētikas mērķu 2030.gadam sasniegšanai nepieciešamas investīcijas ES valstīs. Piektā sadaļa tiek veltīta Latvijas enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanai nepieciešamā finansējuma novērtējumam, balstoties uz autoru izstrādāto metodoloģisko. Nodevuma sestajā sadaļā LU pētnieki veic NEKP pasākumu sociālekonomiskās ietekmes izvērtējumu, pielietojot vispārējā līdzsvara modeli.

 

GALA ZIŅOJUMS: Nacionālā enerģētikas un klimata plānā sociālekonomiskais izvērtējums (PDF)

2024. gada 1. martā notika Latvijas Universitātes Produktivitātes zinātniskā institūta “LU domnīca LV PEAK” organzētā LU 82. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija “Ekonomisko sistēmu modelēšana un viedā transformācija”.

Konferences sekcijas mērķis bija nodrošināt platformu, kur tikties zinātniekiem, pētniekiem un nozares profesionāļiem, lai apmainītos ar idejām, atziņām, pētījumu rezultātiem un apspriestu aktuālos enerģijas pārejas izaicinājumus un ekonomisko sistēmu modelēšanas jautājumus.

Konferences sekcijas programma LV

Konferences sekcijas programma EN

Informācija par konferences sekciju: šeit